Informacje

Nasze oko musi oddychać – także w soczewce

Nasze oko musi oddychać – także w soczewce

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego zaleca się zdejmowanie soczewek na noc, z jakiego powodu oczy się męczą? Dlaczego soczewki dzielą się na takie do noszenia dziennego oraz dobowego? A może podczas wybierania soczewek kontaktowych w sklepie internetowym zauważyłeś, że w opisie produktu znajduje się tajemniczy dla niektórych zapis „Dk/t”? Wyjaśniamy co oznacza i czy warto na niego zwracać uwagę.

Soczewka kontaktowa to ciało obce, które choć dobrze dobrane potrafi być niewyczuwalne na oku, w zależności od odpowiedniego materiału oraz współczynnika Dk/t, może sprawiać, że do rogówki dotrze większa lub mniejsza ilość tlenu. Oczywiście im większa dawka tlenu– tym lepiej i nasze oko będzie odczuwać większy komfort i będzie zdrowsze.

Objawy niedotlenienia

Wysuszenie, uczucie piasku pod powiekami, przekrwienie oczu, mgła i zamazany obraz – chyba każdy z nas spotkał się z tymi objawami. To oznaki nieodpowiedniego dotlenienia oka, które zdarza się w przypadku przenoszenia soczewek, zbyt długiego ich noszenia bez nawilżenia oraz po drzemce lub pójściu spać w soczewkach. Odpowiednie obchodzenie się z soczewkami i wybór najodpowiedniejszego rodzaju szkieł kontaktowych pomoże nam minimalizować nieprzyjemne odczucia oraz zachować zdrowie oczu.

Materiał

Obecnie w soczewkach najnowszej generacji stosowany jest materiał silikonowo-hydrożelowy, który charakteryzuje się większą tlenoprzepuszczalnością niż materiały nieco starsze – hydrożelowe, właśnie ze względu na obecny w składzie silikon. Niektóre soczewki – takie jak np. ACUVUE OASYS® 1-Day with HydraLuxe™ , jak zapewnia producent, pozwala na dopływ nawet 98% tlenu do rogówki przy otwartym oku.

Soczewka całodobowa a dzienna – różnice

Jednym z powodów, dla których na rynku pojawiły się soczewki całodobowe jest potrzeba niektórych użytkowników do noszenia soczewek przez cały czas, albo predyspozycje do zapominania o ich ściągnięciu przed spaniem. W soczewkach, które przeznaczone są do noszenia dziennego, współczynnik tlenoprzepuszczalności jest mniejszy, gdyż w zupełności pozwala na zachowanie komfortu i zdrowia podczas korzystania z nich tylko w trakcie dnia. Z kolei w soczewkach całodobowych – transmisja tlenu musi być wyższa, z uwagi na przedłużony tryb noszenia. Soczewki różnią się również poziomem uwodnienia, który również pomaga w zachowaniu odpowiedniego zdrowia oczu. Parametrem, który określa poziom tlenoprzepuszczalności jest współczynnik Dk/t, im wyższy tym soczewka może być wygodniejsza w noszeniu, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami, które długo korzystają z tej metody korekcji, albo mają bardziej wrażliwe oczy.

Przykłady

Najwyższe współczynniki Dk/t są w soczewkach całodobowych. Przykładami takich produktów są szkła kontaktowe Biofinity z współczynnikiem tlenu DK/t=160 i uwodnieniem na poziomie 48%, AIR OPTIX Night&Day z przepuszczalnością tlenu na poziomie 175 i uwodnieniem 24%. W ofercie znajdziesz też soczewki Pure Vision 2HD z przepuszczalnością tlenu na poziomie 130 i uwodnieniem 36%. Biofinity Energys z przepuszczalnością tlenu na poziomie 160 i uwodnieniem 48%.

Jeśli jednak nie jesteś osobą, której nie zdarza się zasnąć w soczewkach, nie potrzebujesz całodobowej korekcji i nie nosisz nad wyraz długo soczewek na oczach w trakcie dnia – szkła kontaktowe miesięczne, dwutygodniowe czy jednodniowe, wystarczą Tobie do zachowania odpowiedniego komfortu.